• Dwie osoby. Dwie idee. Jedna pasja.

    Historyczne zdjęcia z fabryki Sheaffera


    Czasem nie wiadomo kiedy można trafić na materiały, o istnieniu których nawet się nie śniło. Szukając informacji niezwiązanych z piórami rzuciło mi się w oczy zdjęcie przywodzące na myśl zwoje kilkudziesięciu prętów. Ebonit? Lepiej. Celuloid przygotowywany przez firmę DuPont dla W.A. Sheaffer Pen Company. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z fabryki ulokowanej w miejscowości Fort Madison w stanie Iowa – centrum jednego z przedstawicieli amerykańskiej wielkiej czwórki producentów piór.

    Fotografie pochodzą z kolekcji Theodora Horydczaka. Wiadomo o nich jedynie tyle, że zostały wykonane między 1920 a 1950 rokiem oraz, że przedstawiają pracowników fabryki Sheaffera zastanych podczas wykonywania codziennych obowiązków w procesie produkcji piór wiecznych, ołówków i atramentu.

    Zdjęcia mają nie tylko wartość historyczną, ale również sentymentalną. Uwieczniły pierwszy tak duży,  zakupiony w 1917 roku przez W.A. Sheaffera od Morrison Plow Works, budynek przemysłowy (później określany dla odróżnienia od kolejnych ośrodków jako Plant #1). Po wyburzeniu w 2000 roku, już nie istnieje. Do niedawna przedstawicielstwo firmy można było odnaleźć jeszcze w Fort Madison pod adresem 301 Avenue H. Obecnie pustostan strawiony przez ogień w listopadzie minionego roku.

    Zdjęcia pochodzą z archiwów amerykańskiej Biblioteki Kongresu (www.loc.gov).

    Radite, czyli celuloid produkowany dla Sheaffera przez firmę DuPont
    Toczenie
    Polerowanie korpusów
    Wycinanie stalówek
    Prace nad profilowanie stalówki
    Pracownicy szlifujący stalówki

    Testowanie piór (kontrola jakości)

    Korkowanie atramentu
    Pakowanie atramentu
    Elektroplaterownie ołówków
    Ślad po W.A. Sheaffer Pen Company w Fort Madison nie zaginął. Osoby, które będą miały możliwość odwiedzić tę część Stanów Zjednoczonych koniecznie muszą złożyć wizytę w Sheaffer Pen Museum (627 Avenue G Fort Madison, IA 52627, telefon: 1-319-372-1674, http://sheafferpenmuseum.org). Bogactwo zbiorów robi ogromne wrażenie. Można je obejrzeć m.in. na fountainpennetwork.com.

    Marcin

    3 komentarze:

    1. Ten blog to ewenement!

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Całkowicie się zgadzam z przedmówcą :)

        Usuń
      2. Na dobrą sprawę poskładać artykuły, doszlifować i można książkę wydać ;) Serio.

        Usuń

     

    Pióromaniak

    Kilka słów o nas.