• Dwie osoby. Dwie idee. Jedna pasja.

    Tłok, tłoczek, pompka, konwerter



    Decydując się na zakup pióra wiecznego stajemy przed dylematem wyboru systemu napełniana. Obecnie dwa najpopularniejsze to tłoczek (określany mianem konwertera lub pompki) oraz klasyczny tłok. Podobieństwo nazw nie bierze się z niczego.

    Tłok, Pelikan 140

    Tłoczek, czyli pompka (konwerter)

    Tłoczek to mały tłok wydzielony z konstrukcji pióra i stanowiący odrębny element. Mechanizm działania opiera się w obu przypadkach na tych samych założeniach. Pokręcanie górnym uchwytem powoduje przesuwanie się spłaszczonej, walcowatej uszczelki wewnątrz cylindrycznej rurki.

    Konstrukcja tłoczka, źródło: visconti.it

    Odkręcanie skutkuje wytwarzaniem ciśnienia na znajdujący się wewnątrz napełnionego pióra atrament i jego wypychanie. Zakręcanie wywołuje zasysanie atramentu przez kanał spływowy wycięty wzdłuż spływaka.

    Współczesne tłoczki mają różne średnice w miejscu łączenia ze spływakiem. Najczęściej będziemy mieć do czynienia z rozmiarem uniwersalnym (international). Zdarzają się szersze (np. Parker).

    Tłoczek z reguły może być stosowany zamiennie z nabojami o analogicznej średnicy, choć i w tym przypadku są wyjątki (np. Visconti Van Gogh Mini – tylko naboje, bo konwerter jest zbyt długi).

    Tłok

    Tłok to protoplasta tłoczka. Stanowi integralną część pióra i działa na podobnych zasadach co konwerter. Warto pamiętać, że obecność w piórze tłoka nie świadczy o tym, że ma ono większą pojemność. Przykładowo do tłoka Sailora Profit Realo (nie King of Pen Realo) mieści się 1 ml atramentu. W wersji na nabój - 1,2 ml.

    Konstrukcja tłoka, źródło: visconti.it
    Inne systemy napełniania

    Oprócz klasycznego tłoka oraz popularnego tłoczka istnieje mnóstwo innych systemów napełniania (od gumowych zbiorników naciskanych sprężyną wprawianą w ruch guzikiem, palcem, lewarkiem, monetą, zapałką itd., po double power filler opatentowany przez firmę Visconti). Od zawsze najbardziej pojemny był system zakraplaczowy. Nie zmienia to faktu, że nawet współcześni producenci mają coraz to ciekawsze pomysły i wdrażają nowe rozwiązania.


    Marcin

    SKLEP DLA CZYTELNIKÓW BLOGA: PIÓROMANIAK

    3 komentarze:

    1. Zawsze wysoko ceniłem ludzi piszących piórem, niektórzy to szpanerzy, ale to można zauważyć. W zwariowanym świecie komputerów pióro to nie tylko powracająca moda. To piękno i styl życia, pióro ukazuje wnętrze człowieka. Bardzo dobra strona

      OdpowiedzUsuń
    2. Pióro nigdy się nie zestarzeje. Kojarzy mi się to z niesamowita elegancją i dobrym smakiem. Poza tym to doskonały prezent dla każdego.

      OdpowiedzUsuń
    3. Kiedyś pióra były powszechnie stosowane. Nawet w czasach mojego dzieciństwa w szkołach były ławki z miejscami na kałamarze (zbiorniki z atramentem), i w tych kałamarzach maczało się stalówkę pióra i się pisało (były też dewniane liczydła w szkołach a także w każdym sklepie i na poczcie). Długopisy pojawiły się później, i wydawało się, że na stałe zastąpią pióra, w tym pióra wieczne, tak jak karety i powozy zastąpiono samochodami.
      Okazało się, że jednak nie. O ile powozy już nie powrócą, o tyle pióra wieczne raczej na stałe zadomowiły się w naszych domach, mimo, że jest ich ogólnie mniej niż długopisów, będą obecne zawsze.

      OdpowiedzUsuń

     

    Pióromaniak

    Kilka słów o nas.