• Dwie osoby. Dwie idee. Jedna pasja.

    Jak napełnić pióro z pompką (pióro z tłoczkiem)?



    W jaki sposób napełnić pióro wieczne z pompką, czyli tłoczkiem? To bajecznie proste. Wystarczy tylko kilka ruchów.
    Tłoczek do pióra wiecznego (tutaj Waterman)

    Tłoczek (pompka) do pióra wiecznego

    Zacznijmy od poznania zasad działania pompki zainstalowanej w piórze wiecznym (inne popularne nazwy to tłoczek lub konwerter):

    Tłoczek do pióra wiecznego - przekrój, źródło: visconti.it
    Pokręcanie górnym uchwytem tłoczka powoduje przesuwanie się spłaszczonej, walcowatej uszczelki wewnątrz cylindrycznej rurki.

    • Odkręcanie skutkuje wytwarzaniem ciśnienia na znajdujący się wewnątrz napełnionego pióra atrament i jego wypychanie.
    • Zakręcanie wywołuje zasysanie atramentu przez kanał spływowy wycięty wzdłuż spływaka.

    Jak napełnić pióro z pompką (pióro z tłoczkiem)?

    Krok pierwszy – zanurzenie. Zdejmij korpus pióra, tak abyś widział tłoczek. Ustaw konwerter w pozycji odkręconej (wewnętrzna uszczelka powinna znaleźć się na samej górze), a następnie umieść stalówkę w atramencie. Jaka część pióra powinna zostać zanurzona podczas napełniania? Cała stalówka aż po krawędź sekcji (szyjki), czyli tej części, na której układasz palce podczas pisania.

    Krok drugi – zakręcenie. Trzymając stalówkę cały czas zanurzoną, zakręć tłoczek. W jego środku pojawi się atrament. Wystarczy już tylko wytrzeć stalówkę przygotowaną wcześniej chusteczką lub papierowym ręcznikiem.
    W piórach montowane są różne rodzaje i rozmiary tłoczków

    Na koniec kilka podpowiedzi:

    Jak sprawdzić czy masz do czynienia ze szczelnym i prawidłowo działającym tłoczkiem? Pomoże proste doświadczenie. Wystarczy zasłonić otwór w tłoczku palcem i próbować obracać pokrętło. Jeżeli będziesz odczuwał działanie powietrza na palec, to znaczy, że tłoczek funkcjonuje prawidłowo. W przeciwnym wypadku najprawdopodobniej jesteś właścicielem nieszczelnego konwertera.

    Współczesne tłoczki mają różne średnice w miejscu łączenia ze spływakiem. Najczęściej będziesz miał do czynienia z rozmiarem uniwersalnym (international). Zdarzają się szersze (np. Parker). W razie trudności z określeniem jaki tłoczek pasuje do pióra możesz skorzystać z tabeli rozmiarów tłoczków/nabojów.

    Tłoczek z reguły może być stosowany zamiennie z nabojami o analogicznej średnicy, choć i w tym przypadku są wyjątki (np. Visconti Van Gogh Mini – tylko naboje, bo konwerter jest zbyt długi).

    Marcin

    Systemom napełniania piór i ich obsłudze poświęciliśmy na Pióromaniaku specjalny cykl. Zbiór artykułów możesz zobaczyć tutaj: Jak napełnić pióro wieczne?

    SKLEP DLA CZYTELNIKÓW BLOGA: PIÓROMANIAK

    2 komentarze:

    1. Bardzo przydatny artykuł! Miałam już dwa podejścia do pióra i właśnie napełnianie go sprawiało, że dostawałam białej gorączki. Ja byłam w atramencie, całe pióro było nim pobrudzone oraz wszystko inne na około. Myślę, że jeszcze raz spróbuję się do niego przekonać.

      OdpowiedzUsuń
    2. Zaglądnąłem tutaj ponieważ zawsze mam wątpliwości, czy napełniać pompeczkę po wyjęciu z pióra, czy tak tak jak tu opisano. Zwykle napełniam właśnie tak jak tu opisano. Pozdrawiam

      OdpowiedzUsuń

     

    Pióromaniak

    Kilka słów o nas.