• Dwie osoby. Dwie idee. Jedna pasja.

    Pióra wieczne na allegro. Uważaj bo kupisz trupa!



    Zakup pióra wiecznego na allegro jest obarczony tak dużym ryzykiem jak inwestowanie w parabanku. Przed sięgnięciem do portfela warto gruntownie sprawdzić ofertę.

    Wybór pióra i jego zakup to z reguły miłe doświadczenie. Zdarza się jednak, że cały proces przeradza się w nieprzyjemne negocjacje ze sprzedawcą w sprawie wyjaśnienia nieporozumienia. Nieporozumienia, z którego kupujący zdał sobie sprawę dopiero po otwarciu koperty z wylicytowanym przedmiotem. Na co zwracać uwagę przed złożeniem oferty w aukcji?

    Przed zakupem warto szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym elementom pióra.

    Skuwka

    Dwoma rodzajami najczęściej pojawiających się uszkodzeń skuwki są pęknięcia oraz wytarcie gwintu (w piórach bez gwintu odkształcenia zatrzasków). W obu przypadkach uważne przyjrzenie się zdjęciom nie da pewności, czy licytowane pióro jest pozbawione tych wad. Dla kupującego bez doświadczenia z naprawą piór, a nawet dla specjalistów, nie one są łatwe do usunięcia, więc warto uzyskać jednoznaczne stanowisko sprzedawcy.
    Często spotykanym sposobem usuwania pęknięć i wyszczerbień
    , a zarazem amatorskim, jest skracanie skuwki. Rozwiązaniem jest ustalenie jej prawidłowej długości oraz wymiarów sprzedawanego egzemplarza.

    Oprócz pęknięć i problemów z zamykaniem, skuwka może być niekompletna (brak pierścieni) lub posiadać monogram. Nie ma się co łudzić, jest idealnym miejscem na grawer. Warto sprawdzić, czy sprzedawca celowo nie ukrywa go na zdjęciach.

    Klips

    Po zbadaniu skuwki nie można ominąć klipsa. Zdjęcia wykonywane pod kątem utrudniają ocenę, czy jest on prosty, czy wygięty. Najlepiej poprosić sprzedawcę o zdjęcie profilu pióra oraz ujęcie od góry (powierzchnią klipsa do obiektywu).

    Klips ma tendencję do luzowania się pod wpływem ciągłego użytkowania pióra. Przed zakupem należy ustalić czy jest stabilny i nie odchyla się na boki.

    Korpus

    Element pióra, który z uwagi na rozmiar narażony jest w dużym stopniu na uszkodzenia mechaniczne. Czego szukać? Pęknięć, rys, obić lakieru oraz graweru. W tańszych piórach z plastiku oraz w piórach z celuloidu nie można zignorować ryzyka wystąpienia zniekształceń materiałowych (odgięcia na skutek temperatury, skurczony celuloid). Ten ostatni podatny jest także na dyskolorację.

    Przed zakupem należy ustalić długość korpusu. Jedną z popularnych amatorskich metod radzenia sobie z pęknięciami lub wyszczerbieniami jest jego skracanie.

    System napełniania

    Jeden z najczęściej uszkodzonych (obok stalówki) elementów pióra. W zależności od tego z jakim systemem napełniania mamy do czynienia, zakup bez kontroli sprawności może pociągać za sobą niewielkie (lewarek, guzik) lub wysokie (tłok Montblanc, tłok Pelikan, Parker Vacumatic) jednostkowe koszty naprawy.

    Należy upewnić się, czy tłok jest sprawny i szczelny oraz ustalić, czy pokrętło od tłoka nie jest urwane, pęknięte lub noszące ślady uszkodzeń powstałych przez odkręcanie z użyciem metalowych narzędzi (ewentualnie zębów).

    W przypadku piór na zbiorniczki warto dopytać o stan lewarka i sprężyny oraz gumki na atrament, a gdy przedmiotem oferty jest współczesna produkcja – o obecność tłoczka i… czubka od spływaka (czy nie jest ułamany).

    Szyjka (obsadka)

    Element specyficzny z uwagi na ryzyko plamienia palców podczas użytkowania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szczelność. Groźne są nawet najdrobniejsze pęknięcia.

    Szyjki w starszych piórach narażone są na kontakt z metalowymi narzędziami domorosłych fachowców chcących za wszelką cenę je odkręcić. Rezultat? Powstanie głębokich rys (ślady po kombinerkach).

    Stalówka

    Jeden z najważniejszych elementów pióra wiecznego. Niestety w związku z delikatną konstrukcją oraz użytymi materiałami w dużym stopniu narażony na uszkodzenia. Koniecznie trzeba przyjrzeć się równemu ułożeniu skrzydełek, obecności kuli irydowej oraz ewentualnych pęknięć. Do dokonania pewnej oceny najlepiej poprosić sprzedawcę o zdjęcia makro.

    Pochodzenie pióra, podróbki oraz składaki

    Stereotypowo pióra uchodzą za przedmioty drogie, warto więc ustalić źródło pochodzenia licytowanego pióra. Pomocna będzie obecność dowodu zakupu. Nie można też zapomnieć o upewnieniu się czy wszystkie elementy pióra są właściwe dla danego modelu –coraz częściej zdarza się, że nawet cieszący się dobrą opinią sprzedawcy do piór montują np. stalówki innego producenta.

    W przypadku znanych i drogich marek należy liczyć się z ryzykiem zakupu podróbki (czasem ukrywanej pod nazwą replika). Więcej na ten temat w oddzielnym artykule o podróbkach piór Montblanc. Co w szczególności powinno wzbudzić czujność kupującego?

    • cena zdecydowanie niższa niż przeciętna rynkowa;
    • brak informacji o pochodzeniu i oryginalności pióra;
    • utrudniony kontakt ze sprzedawcą.

    Rynek sprzedaży piór jest monitorowany przez wielu pasjonatów. W razie wątpliwości można zapytać o konkretną ofertę na forum o piórach wiecznych (Pióra Wieczne Forum).

    Kupiłeś trupa?

    Nawet jeżeli kupujący otrzyma pióro w stanie gorszym od spodziewanego zawsze może podjąć próbę jego zwrotu. W sytuacji, gdy problem dotyczy transakcji z przedsiębiorcą, konsumentowi przysługuje prawo do odesłania towaru niezależnie od woli sprzedawcy. Ma na to 10 dni.



    Marcin


    0 komentarze:

    Prześlij komentarz

     

    Pióromaniak

    Kilka słów o nas.